PECTUS.pl - Klatka Piersiowa Lejkowata, Klatka Piersiowa Kurza, Pectus Excavatum, Pectus Carrinatum
Kwiecień 11, 2021, 09:21:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Lejkowata klatka piersiowa - etiologia, epidemiologia, leczenie  (Przeczytany 15177 razy)
Kriter
Moderator
Newbie
*****

Reputacja: +50/-14
Wiadomości: 870


Zobacz profil WWW Email
« : Marzec 30, 2013, 03:47:04 »

Klatka piersiowa lejkowata (łac. Pectus excavatum) – jedna z najczęstszych wrodzonych deformacji ściany klatki piersiowej. Polega ona na zapadnięciu się mostka na odcinku o różnej długości. Wada może być symetryczna lub asymetryczna. Często towarzyszy jej deformacja łuków żebrowych. Może współwystępować z innymi wadami postawy. Lejkowata klatka piersiowa może być jednym z objawów złożonych zespołów genetycznych np. zespół Marfana. Wada może także powstać jako wynik innego procesu chorobowego tj. zaawansowanej krzywicy.

Epidemiologia

Wada ta występuje z częstością 1:1000 urodzeń. Lejkowata klatka występuje 3-4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Przyczyny powstawania:

•   Deformacja dziedziczna (Nie ustalono jednoznacznie toru dziedziczenia)  
•   Krzywica
•   Zaburzenia syntezy i dystrybucji kolagenu
•   Zespoły genetyczne np. zespół Polanda, zespół Marfana

Objawy:

•   Zapadnięcie się mostka do wewnątrz klatki piersiowej
•   Możliwa deformacja i/lub asymetria łuków żebrowych
•   Klatka piersiowa spłaszczona i poszerzona
•   Zwiększenie kifozy piersiowej (plecy okrągłe) i/lub skolioza
•   Osłabienie mięśni grzbietu
•   Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
•   Upośledzenie pojemności życiowej płuc, niewydolność oddechowo-krążeniowa, bóle pleców i klatki piersiowej
•   Obniżona tolerancja wysiłku fizycznego
•   Wady zastawki trójdzielnej serca
•   Blok prawej odnogi pęczka Hisa
•   Odstający brzuch

Leczenie


Metody inwazyjne

Metoda Ravitcha

Klasyczna metoda korekcji lejkowatej klatki piersiowej, polegająca na wykonaniu długiego cięcia na przedniej ścianie klatki piersiowej, skróceniu chrząstek żebrowych oraz plastyce mostka. Metoda ta nie zawsze prowadzi do dobrego efektu kosmetycznego oraz pozostawia długą, widoczną bliznę. Istnieje ryzyko nawrotu wady.

Metoda Nussa
 
Polega na wprowadzeniu pod mostek jednej do trzech chromowo- niklowych płyt, po obróceniu których wypycha się zapadnięty mostek (do poziomu wystających żeber) redukując deformację. Cięcia robi się w linii pachowej długości ok. 2 cm, płytki wyjmuje się po ok. dwóch latach od ich założenia. W przypadku alergii na nikiel istnieje możliwość użycia płyt tytanowych. Metoda ta w większości przypadków prowadzi do dobrego efektu kosmetycznego. Ryzyko nawrotu wady jest znikome.  


Nuss+Ravitch

Połączenie metody Nussa i Ravitacha.

Metoda pectus up

Zabieg polega na uniesieniu mostka poprzez dokręcenie go do metalowej płyty. Jak dotąd niestosowana w Polsce. Dostępne w Hiszpanii.

Metody nieoperacyjne

Metoda Eckarta Klobego
 
Polega na stosowaniu przez pacjenta specjalnej miseczki próżniowej (przy pomocy pompki, takiej samej jak w aparacie do pomiaru ciśnienia krwi; wytwarza się podciśnienie) umożliwiającej uniesienie zapadniętej części klatki piersiowej. Nie wykonuje się stabilizacji uniesionego mostka przy pomocy płytki lecz ćwiczenia fizyczne wytwarzają stabilne wzmocnienie mięśniowo-więzadłowe. Zabieg ten powtarza się przez minimum rok, począwszy od 15 minut dziennie. Po każdym leczeniu, lejkowata klatka piersiowa powraca do zapadniętego kształtu w różnych odstępach czasowych w zależności od wielkości wady. Przełomowym postępem w leczeniu jest utrzymanie się zapadniętej części klatki piersiowej na wysokości wizjerka miseczki próżniowej na okres przed ponownym użyciem miseczki. Miseczki produkowane są w wariantach dla kobiet oraz mężczyzn (zasadniczo jednak miseczki zaprojektowano dla mężczyzn, gdyż wada ta jest rzadko spotykana u kobiet) o średnicach 16, 19 lub 26 cm. Jeśli pacjent jest zbyt mały lub duży, miseczka nie osiągnie optymalnej wydajności.

Metoda ucisku ortezami doktora Haje
 
Metoda polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń oraz noszeniu ortez. Ortezy nosi się 23h na dobę. Znaczącą poprawę można uzyskać przy kurzych klatkach piersiowych i wystających łukach żebrowych. Efekty terapii widoczne po 1-2 latach. U osób dorosłych stosowanie może nie przynieść takich efektów jak u młodszych.

Metoda  Magnetic Mini-Mover (wszczepienie magnesu wymaga operacji)


Metoda polega na wszczepieniu magnesu neodymowego do klatki piersiowej. Poprzez długotrwałe przyciąganie magnesu do obręczy uzyskuje się wyprostowanie klatki piersiowej. Metoda stosowana tylko u młodszych (8-14 lat).

Źródła:

WWW.orthopectus.net
WWW.wikipedia.pl
http://www.orkiszewski.pl/

Uwagi

Decyzja odnośnie metody korekcji powinna być podjęta przez chirurga z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2017, 02:48:37 wysłane przez Kriter » Zapisane

Operacja metodą Ravitcha 18.06.2015.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Zł Alwernia cze gru Zapraszamy do zapoznania - kosze prezentowe kraków - choinki na pniu - darmowe forum - druknawszystkim.pl