PECTUS.pl - Klatka Piersiowa Lejkowata, Klatka Piersiowa Kurza, Pectus Excavatum, Pectus Carrinatum
Maj 24, 2019, 07:27:06 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Moje doświadczenia po operacji  (Przeczytany 307 razy)
Kitkaanitka
Newbie
*

Reputacja: +0/-0

Zobacz profil Email
« : Kwiecień 08, 2019, 01:37:57 »

12 kwietnia mija rok od mojej operacji metodą Nussa. Byłam operowana w wieku 27 lat przez dr Pawlaka w Poznaniu. Musiałam zostać zoperowana ponieważ miałam przesunięte i uciśnięte serce. Płytkę mam włożoną dość wysoko (nad sercem) bo u mnie ta klatka była  zapadnięta dużo wyżej niż u innych.
Chciałabym wam opowiedzieć co mniej więcej przeżyłam.
Operacje miałam w czwartek kolejne dni były super sama wstawałam ( za pomocą drabinki) nawet byłam w kaplicy na mszy świętej (w 3-ciej dobie po operacji). Miałam zostać wypisana w środę do domu.
Nagle we wtorek  czyli 4 dni po operacji nie dałam rady wstać z łóżka, a tym bardziej chodzić o własnych siłach, okropnie mnie bolało gdy siedziałam, pamiętam, że każdy oddech mnie bolał.
Zostałam dalej w szpitalu męcząc się bardzo z bólu fizycznego i psychicznego.
Psychicznego ponieważ pielęgniarki po tygodniu od operacji nie chciały mi pomagać przy wstawaniu do toalety w nocy (potrzebowałam tylko aby ktoś mnie lekko uniósł wkładając rękę  na wysokości łopatek i wtedy dawałam rade się podnieść dzięki drabinkom inaczej nie miałam siły to był tak potworny ból).

Przyszła sobota czyli 9 dzień po operacji. Cały czas mnie bolał każdy wdech, gdy tylko wstawałam z łóżka, gdy leżałam nie czułam bólu przy oddychaniu.
Próbowałam trochę poćwiczyć te ich słynne ćwiczenia, nagle poczułam, że coś mi płynie z jednego boku, podnoszę bluzkę, a tam leci ropa z rany po drenie.
Całe szczęście dr Pawlak miał dyżur od razu wziął mnie do zabiegowego położył na stół i na żywca połączył ranę po drenie z raną od włożenia płytki (nie czułam żadnego bólu podczas rozcinania) pobrali wymaz, włączyli od razu 2 antybiotyki.
Po tym wycieku z rany przestało mnie boleć podczas oddychania na siedząco.

Wyniki przyszły w środę czyli 13 dnia po operacji, wyszło, że to gronkowiec złocisty musieli zmienić jeden z antybiotyków na jeszcze mocniejszy, który bardzo drażnił żyły, praktycznie codziennie musiał być wymieniany welfron. W międzyczasie Pawlak kazał mi zrobić usg rany z której cieknie bał się chyba, że to coś od płytki zaczęło się babrać i ropieć. Całe szczęście wszystko było ok.
Pielęgniarki były coraz mniej miłe im dłużej tam leżałam, cały czas miałam problemy ze wstawaniem nie miałam sił w rękach. Plus psychika strasznie mi wysiadła przez tą całą sytuacje co niestety nie poprawiało mego stanu. Im bardziej się załamywałam tym gorzej się czułam fizycznie.

2 maja czyli dokładnie 3 tyg od położenia się do szpitala dostałam wypis, cały czas była przy mnie mama, gdyby nie ona nie wiem jak ja dałabym tam radę.

Wróciłam do domu - cały czas mnie bolało, jeździłam do  chirurgów na sor po silniejsze leki na receptę, które i tak działały max 4 h przez resztę czasu cierpiałam bo nie chciałam przedawkować.
W Maju zaczęły się również stany podgorączkowe plus podwyższone CRP zadzwoniłam do Poznania, dr Pawlak powiedział abym kontynuowała antybiotykoterapię.
Stan podgorączkowy miewałam nawet i w czerwcu. Do tej pory nie wiem co było jego przyczyną.
Dodam że od początku czerwca odstawiłam leki przeciwbólowe ponieważ dostałam refluksu i to tak paskudnego że co ranek kaszlałam (nawet nie pytajcie jaki to był ból – dosłownie płakałam)

1 lipca wróciłam do pracy (praca biurowa) na początku było ciężko wysiedzieć 8 h ale przyzwyczaiłam się do tego. Najgorsze były podróże autem, na Podlasiu drogi są bardzo dziurawe więc czułam każdy wybój.
Cały czas chodziłam sztywna jakbym połknęła kij, być może działała tez jakas blokada w głowie bo bałam  się ruszać normalnie.

W sierpniu przyjechała moja ciotka, która jest fizjoterapeutka we Włoszech dała mi specjalne ćwiczenia, które wykonują we Włoszech po tej operacji tam jest rozpiska co się wykonuje przez pierwsze 4 tyg co przed kolejne itd. Jest cała rozpiska az do 6-go miesiąca od operacji. Poniżej zamieszczam link do ćwiczeń niestety wszystko jest po włosku.

http://www.pectusacademy.it/wp-content/uploads/2018/04/Libretto.pdf

Szkoda że tak późno je otrzymałam, te ćwiczenia sporo mi pomogły ale w międzyczasie zaczęły się nerwobóle (miałam wrażenie że piecze mnie skóra na zewnątrz przy poruszaniu się – męczyłam się z tym chyba 2 miesiące, brałam jedynie Neurovit)
W okresie wrzesień/październik zaczęłam dopiero przewracać się na bok i w ten sposób wstawać, do tej pory wstawałam dzięki drabinkom mimo że i tak i tak mnie to bolało….
W Październiku dopiero zaczęłam prowadzić samochód.

Obecnie jest w miarę ok co 2-3 tyg mam taki okres, że mnie boli jak nie lewa strona to prawa, albo łopatki albo kręgosłup. Boli to jedynie przy poruszaniu się więc obstawiam napięcia mięśniowe. Nie potrzebuje brania leków w tych trudniejszych dniach gdy boli.
Pod koniec kwietnia planuje wrócić na basen zobaczę jak będzie mi szło.

Jak widać po moim przypadku nie każdemu udaje się szybko dojść do siebie, ale widzę z perspektywy czasu, ze naprawdę mimo bólu i odstawieniu leków (w czerwcu) dałam rade wrócić do pracy po 2,5 miesiącach od operacji.

W razie jakichś pytań piszcie na priv. Tutaj chciałam pokazać  wam, że nie wszystkie operacje kończą się kolorowo ponieważ jest to bardzo poważny zabieg.

PS.
Jeśli niektóre zdania są nieskładne i bezsensowne z góry przepraszam jestem umysłem ścisłym więc z pisaniem nie jest mi po drodze Mrugnięcie

Operacja met Nussa - 1 płytka Poznań -12.04.2018
Kriter
Moderator
Newbie

Reputacja: +49/-14

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Maj 08, 2019, 08:47:37 »

Dużo wycierpiałaś.

Operacja metodą Ravitcha 18.06.2015.
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
utylizacjami odpadów niebzpiecznych - adwokat gniezno - wycieczki - bramy garażowe hormann lublin, napędy - Tanie noclegi Zamość, hotele Zamość