PECTUS.pl - Klatka Piersiowa Lejkowata, Klatka Piersiowa Kurza, Pectus Excavatum, Pectus Carrinatum
Luty 26, 2021, 02:55:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Eksperyment - redukcja PE za pomocą ćwiczeń  (Przeczytany 8271 razy)
Szczupak
Newbie
*

Reputacja: +0/-0

Zobacz profil Email
« : Luty 25, 2016, 08:31:48 »

Cześć,

Temat ten będzie kontynuacją tego, który rozpocząłem jakiś czas temu tutaj na forum: http://www.pectus.pl/index.php/topic,4148.0.html

Jako że staram się korygować wadę za pomocą metod nieinwazyjnych zakładam ten temat, który będzie czymś w rodzaju mojego dziennika postępów (mam nadzieję, że będą to głównie postępy w redukcji wady). Moje podejście będzie polegało na redukcji wady przy użyciu ćwiczeń, które według internetu mogą coś ruszyć mostek. Ćwiczenia jak i cały reżim pozaćwiczeniowy pochodzą głównie od Bjorna Akerstroma który rzekomo zredukował swoją wadę znacząco przy zmianie trybu życia i ćwiczeń. Będę korzystał również z porad które umieścił na swojej stronie dr Orkiszewski oraz jego zestawu ćwiczeń, który jeden z miłych użytkowników tego forum mi udostępnił. Poza tym różne inne ćwiczenia które znalazłem w internecie.

Żeby było jasne, nie jestem łatwowierny i nadal uważam, że głównym elementem nieinwazyjnej korekcji PE powinny być pompki i ortezy. Tym samym z czasem chcę załatwić sobie pompkę próżniową i ortezę, które mam nadzieje połączone z ćwiczeniami dadzą jeszcze lepsze efekty. Narazie nie posiadam pompki i ortezy, więc będę skupiał się na poprawie postawy i ćwiczeniach. Chciałbym teraz wypisać główne ćwiczenia które będę robił bezpośrednio do korekcji wady:

Pompki w oparciu o łóżko (incline pushups)
Pompki głębokie w oparciu o dwa krzesła
Różne warianty sternum lifters (ćwiczenie Bjorna)
Ćwiczenia na nadmierną kifozę piersiową (Bjorn)
Mostki "wrestlers" (Bjorn)
Rader chest pulls (więcej info w poprzednim temacie)
Różnorakie ćwiczenia oddechowe i rozciągające

Ćwiczeń jest więcej oczywiście - chciałbym wzmocnić mięśnie brzucha i pleców oraz rozciągnąć mięśnie klatki, więc będę robił ćwiczenia ku temu stosowne.

Druga sprawa poza ćwiczeniami to poprawa postury. Mam w planach kupno gorsetu korygującego postawę i stabilizującego klatkę piersiową. Interesuje mnie ten model: http://zdrowoikomfortowo.pl/environment/cache/images/450_300_productGfx_6b072c41fea4ebc06a3cef43071e4d3b.jpg

Bjorn zaleca, by spać na twardej powierzchni bez poduszki 2 godziny każdej nocy na plecach. Będe starał się to również robić. Jego teoria dotycząca butów jest trochę naciągana ale jak przyjdzie trochę ciepła to sobie sprawię jakieś adidaski bez obcasa - a co mi szkodzi Uśmiech

Co bardzo ważne będę starał się przynajmniej raz w tygodniu mierzyć głębokość dołka za pomocą suwmiarki, by zobaczyć czy są jakieś różnice.
Nie obiecuję codziennych aktualizacji bo to raczej ciężkie do zrobienia ale przynajmniej raz na ten tydzień będe wstawiał post z pomiarem i ewentualnymi przemyśleniami w tej sprawie.

Jeszcze bym bardzo prosił o nie umieszczanie postów w stylu "daj spokój, ćwiczenia nic nie dają idź na operację". Operacja to dla mnie ostateczność, nawet jeżeli ćwiczenia nie działają to nie zaszkodzą, a ja chcę sprawdzić na własnej skórze czy te wszystkie legendy internetowe o korekcji wady za pomocą ćwiczeń mają w sobie ziarno prawdy.

Pompka, orteza, ćwiczenia -> dziennik: http://www.pectus.pl/index.php/topic,4217.0.html

kontakt do mnie: avterlife@outlook.com
Szczupak
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Luty 29, 2016, 12:15:38 »

Kupiłem suwmiarkę ale jest strasznie słabo wykonana (kupiłem ja za 10 zł na allegro :d). Będe musiał sprawić sobie solidniejszą. Ciężko zmierzyc precyzyjnie dołek samemu, ale po wstępnym pomiarze mój dołek ma jakieś 2,5 - 3cm nie mierząc od żeber a na linii prostopadłej do mostka. Żebra wystają dodatkowo jakis 1cm albo ponad. Myślałem, że mój dołek jest większy. Dodatkowo deseczka która podpiera suwmiarkę trochę sie wygina pod jej ciężarem.

Tak więc do precyzyjnego pomiaru potrzebuje grubszej deseczki oraz precyzyjnej suwmiarki (skąpy płaci 2 razy...), no ale orientacyjna głębokość jest.

Dodatkowo niedługo będe załwiał sobie badania (tomografię) do Orkiszewskiego i mam nadzieję, że za miesiąć lub 2 będe miał pompkę oraz może ortezę.
« Ostatnia zmiana: Luty 29, 2016, 11:41:32 wysłane przez Szczupak » Zapisane

Pompka, orteza, ćwiczenia -> dziennik: http://www.pectus.pl/index.php/topic,4217.0.html

Szczupak
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Luty 29, 2016, 11:41:05 »

Poprawka co do pomiaru. Dziewczyna pomogła mi zmierzyć dołek tak jak to opisuje bjorn na swoim blogu. Podkreślał on, by nie unosić głowy podczas pomiaru, gdyż wtedy dołek sie powiększa. Powyższy pomiar podałem mierząc dołek samemu i wyszło mi jakoś koło 2,6-2,7cm. Przy pomocy drugiej osoby zmierzyłem dołek z położoną głową na podłodze. Wyszło około 2,2 cm. Gdy zmierzyliśmy ponownie ale z uniesioną głową to pomiar wykazał 2,5-2.6 cm! Tak więc Bjorn miał racje, że uniesienie głowy leżąc podczas pomiaru spowoduje, że dołek będzie głębszy niż w rzeczywistości.

Było wielokrotnie podkreślane przez niego, że spanie z uniesioną głową (przez poduszkę) może powodować powiększanie się lejkowatej klatki. Myślę, że powyższy eksperyment z pomiarem może to potwierdzić.

Pomiar pomysłem Bjorna:

Potrzebujecie suwmiarki, czegoś w rodzaju deseczki oraz monety. Mierzycie grubość deseczki i monety. Mierzycie dołek tak jak na obrazku pamiętając o leżeniu na plecach na twardej powierzchni i nie unoszeniu głowy. To co wykaże pomiar korygujecie odejmując grubosc deski i dodając grubość monety.
« Ostatnia zmiana: Luty 29, 2016, 11:50:55 wysłane przez Szczupak » Zapisane

Szczupak
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 24, 2016, 11:40:14 »

Cześć, dawno mnie tu nie było. Wada jak była tak jest aczkolwiek nie ćwiczyłem tyle ile chciałem. Byłem w środę u Dr Orkiszewskiego. Po obejrzeniu moich wyników stwierdzł, że będzie niezbędna poprawa postawy, tak więc przez 3 miesiące mam ćwiczyć i się rozciągać, po tym czasie otrzymam pompkę. Doktor i jego syn fizjoterapeuta zalecili by całkowicie zrezygnować z pompek i cwiczeń wzmacniajacych miesnie piersiowe. W sumie nic nowego, murze rozciągać mięśnie piersiowe i wzmacniać odcinek piersiowy pleców, tak aby użycie pompki nie wymagało za dużych podciśnień. Zalecili również pływanie na basenie. Obecnie rozciągam się 2 razy dziennie i już widzę poprawę. O ile nadal zmuszam się by stać prosto i siedzieć prosto to po rozciąganiu jest to co raz bardziej naturalne.

Tomograf wykazał, że moja wada nie przesunęła serca i jedynie lekko je uciska na całej szerokości serca (a nie punktowo), więc najprawdopodobniej nie mam przez to zmniejszonej wydolności aczkolwiek muszę zrobić echoserca, by wykazać czy nie mam niedomykalności zastawek.

Będe również musiał nosić ortezę na wystające żebra.

Celem na ten moment jest rozciągniecie klatki i poprawa postawy. Nie mogę się garbić gdyż doktor stwierdził, że uzywanie pompki rozluznia wszystkie więzadła i chrząstki przy mostku. Wiec jak bede sie garbił to to moze sie jeszcze bardziej zapaść. Niestety ale sytuacja wygląda tak, że rozwijanie miesni klatki i leczenie lejkowatowości się wyklucza, tak więc pewnie w perspektywie kilku lat nie bede mogl rozwijac miesni klatki.

Wykonuje zalecone przez doktora cwiczenia, które już kiedyś tu wstawiałem ale moge wrzucić jeszcze raz.

Samopoczucie mam dobre, trochę mnie podbudowuje to, że już coś w tym kierunku robię.

Ogólnie doktor i jego syn byli dość zdziwieni, że orientuje się w temacie, gdyż jak stwierdzili zdecydowana większośc ludzi nie interesuje się sposobbami leczenia i szukają szybkiego rozwiązania. Niektórzy nawet nie zerkają na swoje wyniki tomografu. Stwierdził, że dzięki temu uważa że jestem dobrym kandydatem plus to, że jestem szczupły to też na pewno pomaga.

Ogólnie też bardzo odradzał mi operacje, stwierdził wręcz że ma watpliwosci czy mi pomoże ze względu na to, że to ta bardziej elastyczna część mostka (dolna) jest u mnie zapadnięta, a górna skostniała jest prosta więc nie wie czy pręt by mi to na stałe wyprostował.

Szczupak
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 25, 2016, 11:26:29 »

Wrzucam zdjęcia mojego tomografu. Jak widać serce lekko uciśnięte, indeks hallera około 2,6. Widać również wystające żebra.

Polak9
Newbie
*

Reputacja: +0/-2

« Odpowiedz #5 : Kwiecień 26, 2016, 05:32:30 »

Jakim cudem ty masz indeks okolo 2.6 a ja mam troche wiekszy okolo 2,7 i masz wieksza wade?
Szczupak
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 26, 2016, 07:22:13 »

Mam klatę beczkowatą, wiec w moim przypadku indeks hallera nie różni sie prawie od normy pomimo ze mam wadę.

Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
https://wegorzewo.szamba-betonowe.com - Szamba betonowe Kartuzy - świąteczne kosze - druknawszystkim.pl - ścianki teleskopowe