PECTUS.pl - Klatka Piersiowa Lejkowata, Klatka Piersiowa Kurza, Pectus Excavatum, Pectus Carrinatum
Luty 26, 2021, 11:41:47 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Reklama
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: RELACJA Z WIZYTY U DOKTORA ORKISZEWSKIEGO ( ORTEZA)  (Przeczytany 18714 razy)
messi10
Newbie
*

Reputacja: +0/-0

Zobacz profil Email
« : Październik 13, 2013, 12:44:37 »

witam

relacja z wizyty:

Wybrałem się z Gdyni do Doktora Orkiszewskiego na konsultacje. Musiałem mieć tomografię klatki ( 150zł) bez kontrastu, to istotne bo jak robiłem badanie to chcieli mi wcisnąć z kontrastem za 350 zł, i musiałem się wykłucać że potrzebuję zwykłe bez kontrastowe które w zupełności wystarcza. Dodam że warto sprawdzić płytę w domu bo moja u doktora się nie otworzyła i musiałem wysyłać pocztą po powrocie.
Kolejne badanie to spirometr ok 30 zł oraz echo serca 100 złociszy, tak więc trochę się uzbierało ale wszystko jest potrzebne do dokumentacji i do wglądu dla doktora.

Dotarłem na wizytę która się mieściła w zakładach sprzętu ortopedycznego w Poznaniu. Wizyta zaczęła się punkt 11, a był na niej obecny Doktor i Fizjoterapeuta. Doktor wyjaśnił mi na czym polega leczenie. Jestem osobą ćwiczącą na siłowni od dwóch lat i myślałem że ćwiczeniami zlikwiduję wadę. Niestety nic bardziej mylnego, pierwsze co dostałem całkowity zakaz ćwiczenia klatki piersiowej na siłowni. Pierw trzeba ją rozciągnąć i prawidłowo wysklepić elementy chrzęstne w żebrach, czyli taka kolejność jest optymalna

1 pompka
2 rozciąganie klatki piersiowej ( 3x dziennie)
3 orteza ( ule się da) zdejmujemy do spania oraz kąpieli jak również w trakcie rozciągania
4 ćw. oddechowe ( specjalne urządzenie w które się dmucha i utrzymuje piłeczkę jak najdłużej ) jest to nauka prawidłowego oddychania, nie z przepony ale z klatki piersiowej. Jet to bardzo istotne gdy mamy na sobie ortezę, ona uciska nam łuki żebrowe oraz uniemożliwia oddychanie przeponą przez co wymusza oddychanie z klatki piersiowej i faktycznie klata się unosi:D

bez tych wszystkich elementów jest nikła szansa na skuteczne leczenie!!! 

W trakcie wizyty Fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia rozciągające - w leżeniu brzuchu wkładamy wałek pod pachy by klatka była podniesiona a brzuch przylegał do podłoża trzeba unosić kończynę górną jak najwyżej , ręce wyprostowane a kciuki wyznaczają kierunek, napięcie od 3 do 6 sekund i tak 10 razy w trzech płaszczyznach czyli ręce w przód, bok i pośrednio oraz czwarte ręce splecione do tyłu i robimy kołyskę głowa jak najwyżej czyli tak naprawdę 4 ćwiczenia po 10 powtórzeń czas ok 7 minut mi zajmuje . Doktor powiedział że bardzo ważna jest systematyka, że to jest tak jak ze szpagatem , bez codziennego treningu nie ma szans na efekt!!!

W trakcie konsultacji udajemy się do miejsca gdzie pracują technicy od sprzętu. Robią pomiar, wpłacamy zadatek 200zł ( w moim przypadku koszt ortezy wynosi 550zł ) + 13 zł za urządzenie do trenowania oddechu z kulkami oraz wizyta u doktora pierwsza 200zł. Koszta nie są jakieś małe ale za wizytę u doktora warto. Wizyta trwa ok 2h w czasie której wszystko jest wyjaśnione od A do Z .

Rokowania w moim przypadku to 7 miesięcy ale i tak nastawiam się na rok, ale nie odpuszczę.

łatwiej mają osoby które nie mają zbyt rozwiniętych mięśni piersiowych.

Całkowity koszt 1043 zł plus nocleg w Poznaniu 100zł oraz dojazd samochodem.

doktor stwierdził że jest to idealne rozwiązanie dla ludzi z małymi wadami, oraz wystającymi łukami żebrowymi

Mam nadzieję że objaśniłem wszystko, w razie pytań piszcie

lindowersv@wp.pl
Polak9
Newbie
*

Reputacja: +0/-2

« Odpowiedz #1 : Październik 13, 2013, 10:38:18 »

ile cm masz wade i jak ona wyglada
shiningo
Newbie
*

Reputacja: +1/-0

« Odpowiedz #2 : Listopad 08, 2013, 10:20:56 »

Masz może jakieś zdjęcia jak wykonywać poprawnie ćwiczenia, które opisałeś? Z samego opisu ciężko się połapać jak to ma wyglądać Co?

Powodzenia i wytrwałości życzę Uśmiech
gra_po
Newbie
*

« Odpowiedz #3 : Listopad 18, 2013, 09:49:47 »

Powiem szczerze że nie kumam tego zakazu siłowni - mi zajefajnie się ćwiczy w ortezie - czuję że potężne wdechy i wydechy wymuszają nacisk na mostek. Ja mimo zakazu ćwiczę tylko że trening ogólnorozwojowy z bardzo małymi ciężarami w porównaniu do możliwości.
Kriter
Moderator
Newbie

Reputacja: +50/-14

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Listopad 18, 2013, 01:47:02 »

Z tego co mozna wyczytać, w ortezie mozna ćwiczyć:

http://www.orthopectus.net/index.php?option=com_content&view=article&id=21:12-what-information-can-you-provide-about-success-with-your-procedure-and-statistical-comparisons-between-orthotic-versus-surgical-intervention&catid=3:faq-&Itemid=4

Operacja metodą Ravitcha 18.06.2015.
messi10
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Styczeń 30, 2014, 10:51:36 »

witam

po 3 miesiącach stosowania ortezy mam mieszane uczucie. Wydaje mi się że to nie działa. Łuki nie zmieniły kształtu ani trochę. Wydaję mi się że to jest trochę ściema. Być może jest to dobre dla dzieci , ja mam 27 lat i nie jestem zadowolony ponieważ nic nie ruszyłon. Taka moja osobista sugestia. Powiedzcie o swoich odczuciach jeśli ktoś ma ortezę

pozdrawiam
Kriter
Moderator
Newbie

Reputacja: +50/-14

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #6 : Styczeń 30, 2014, 05:39:24 »

Ściema to to nie jest, ale kości lepiej jakby były młode. U dorosłych to inna bajka. Sam dr Haje pisze, że szanse powodzenia ocenia na 30% (u dorosłych). Jak kontaktowałem się z kliniką w Londynie to od razu mi napisali, że absolutnie nie dają żadnej gwarancji, że u mnie się coś podprostuje. Ja przestałem korzystać, ze względu na bóle pleców.

Operacja metodą Ravitcha 18.06.2015.
sosna459
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Styczeń 30, 2014, 07:44:10 »

Ja noszę ortezy od 3 dni. Na razie nic nie mogę powiedzieć po tak krótkim czasie. U mnie może sytuacja z łukami żebrowymi będzie inna bo mam 17 lat. W przyszłym tygodniu dostanę pompkę więc wtedy będę miał komplet sprzętu i do 7 miesięcy powinno być widać sporą poprawę.
Filip20
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Luty 01, 2014, 08:13:16 »

Gdzie takie badania można zrobić w szpitalu czy na miejscu u doktora robią?
gra_po
Newbie
*

« Odpowiedz #9 : Luty 04, 2014, 06:02:17 »

Badania musisz zrobić we własnym zakresie - na miejscu nic nie robią.

witam

po 3 miesiącach stosowania ortezy mam mieszane uczucie. Wydaje mi się że to nie działa. Łuki nie zmieniły kształtu ani trochę. Wydaję mi się że to jest trochę ściema. Być może jest to dobre dla dzieci , ja mam 27 lat i nie jestem zadowolony ponieważ nic nie ruszyłon. Taka moja osobista sugestia. Powiedzcie o swoich odczuciach jeśli ktoś ma ortezę

pozdrawiam

Ja noszę mniej więcej tyle samo czasu z tym że nie ćwiczyłem nic przez miesiąc ponieważ uszkodziłem się w trakcie zbyt intensywnych ćwiczeń z założoną ortezą - coś mi przeskoczyło w żebrach i ogólnie dość bolało. Wg lekarza coś jak przmieszczenie się części chrzęstnych z miejsca osadzenie - zwichnięcie żebra. Nie przeszkadzało w noszeniu ortezy ale przy ćwiczeniach dość bolało. Było to końcem listopada a jeszcze odczuwam drobne pobolewanie przy ćwiczeniach.

Ale wracając do sedna wydaje mi się że rokowania doktora o naprostowaniu żeber w ciągu 7 m-cy można włożyć między bajki (lat 33 mam).
Na chwilę obecną efektu prawie żadnego - może troszkę podniosła się okolica okołomostkowa na skutek ćwiczeń oddechowych i rozciągających.
Jak na razie daję sobie rok później będę się zastanawiał.

P.S. Próbuję spać w ortezie ale zazwyczaj po 2 godzinach budzę się i muszę ściągnąć bo żebra bolą.
sosna459
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Luty 04, 2014, 06:10:46 »

Ja mam pytanie odnośnie ćwiczeń. Jeśli chodzi o ćwiczenia oddechowe to dmuchać w te kulki z jak największą siłą czy spokojnie ale żeby te wydechy były długie ? I co do ćwiczeń rozciągających, ból pleców minie z jakimś czasem wykonywania tych ćwiczeń ?
gra_po
Newbie
*

« Odpowiedz #11 : Luty 04, 2014, 08:37:45 »

No cóż nie za wolno i nie za szybko tak aby jakieś ciśnienie w klacie przez chwilę było - tak mi się wydaje i tak robię. Na wizycie u doktora jak dmuchałem w miarę statycznie i wolno to mówili by trochę szybciej.

A gdzie cię bolą plecy?
sosna459
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Luty 04, 2014, 08:42:32 »

Plecy mnie bolą tylko przy wykonywaniu ćwiczeń, w ciągu dnia jest wszystko w porządku. Najbardziej odczuwam w dolnej części kręgosłupa ale nie jest to jakiś mocny ból.
gra_po
Newbie
*

« Odpowiedz #13 : Luty 04, 2014, 10:04:00 »

Ja po ćwiczeniach odczuwam zazwyczaj dyskomfort w dolnej części kręgosłupa. Rano jak organizm jeszcze nierozruszany można powiedzieć że boli.

Robię coś takiego
http://www.youtube.com/watch?v=OXj6MPecvoA

Poszukaj też innych ćwiczeń na kręgosłup - popróbuj co ci podchodzi.
Pytamm
Newbie
*

Reputacja: +0/-1

« Odpowiedz #14 : Luty 05, 2014, 12:39:53 »

Kolejne przyklady na to ze w pewnym wieku nie ma sie co bawic w ortezy bo jeszcze mozna sobie problemow narobic.
Strony: [1] 2
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Growth Prospects - kosze prezentowe kraków - świąteczne kosze - ts2 space military - prosto z tego źródła