PECTUS.pl - Klatka Piersiowa Lejkowata, Klatka Piersiowa Kurza, Pectus Excavatum, Pectus Carrinatum
Marzec 02, 2021, 05:34:41 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Ćwiczenia przed i po operacji  (Przeczytany 17726 razy)
piłkarz90
Moderator
Newbie

Reputacja: +9/-1

« : Marzec 29, 2013, 08:22:43 »

Wiele osób zastanawia się jak przygotować sie do operacji i poźniej po niej co może ćwiczyć. Założyłem nowy temat by zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu.

Mieszana wada klatki piersiowej (głównie kurza)

maj 2013 Nuss+ Ravitch (2 płytki Poznań)

wyjęcie:  ? - 2016

Przeszedłem prawie każdą komplikacje po operacji dlatego w razie wątpliwości chętnie podzielę się doświadczeniem na PRIV
RaV
Newbie
*

Reputacja: +1/-0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Marzec 29, 2013, 08:58:26 »

Bardzo dobrze, ze zalozyles taki temat Uśmiech czekam na jakies wskazowki co do przygotowania do operacji. 10 kwietnia Poznan wita !
Kriter
Moderator
Newbie

Reputacja: +50/-14

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Marzec 30, 2013, 07:37:08 »

Niektórzy lekarze zalecają stosowanie miseczki próżniowej przed operacją, pomaga uelastycznić ścianę klatki. Wydaje mi się, że wzmocnienie mięśni przepony też nie jest głupim pomysłem. Do wzmocnienia przepony wykorzystywane są aparaty powerbreathe (sam taki mam), możecie je obejrzeć tutaj www.powerbreathe.pl.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2013, 12:47:00 wysłane przez Kriter » Zapisane

Operacja metodą Ravitcha 18.06.2015.
piłkarz90
Moderator
Newbie

Reputacja: +9/-1

« Odpowiedz #3 : Kwiecień 02, 2013, 11:27:41 »

Zachęcam osoby zainteresowane do pytań w tym wątku. Użytkownicy tacy jak awesome zdeklarowali się do pomocy za co jestem bardzo wdzięczny. Więc śmiało pytać bo ćwiczenia, siłownia itd myśle że są bardzo wskazane przy naszych wadach przed lub po operacji jak się już dojdzie do siebie

Mieszana wada klatki piersiowej (głównie kurza)

maj 2013 Nuss+ Ravitch (2 płytki Poznań)

wyjęcie:  ? - 2016

Przeszedłem prawie każdą komplikacje po operacji dlatego w razie wątpliwości chętnie podzielę się doświadczeniem na PRIV
Lampard17
Newbie
*

Reputacja: +10/-1

« Odpowiedz #4 : Sierpień 29, 2013, 07:26:59 »

ja mam pytanie. jakeis 2 lata temu kupilem laweczke troche obciazenia i sprzetu ale zdalem sobie sprawe ze kase wydalem a cwiczyc nie warto przed operacja ( w dodatku dziwnie by to wygladalo miesnie klatki z pe). ale mysle ze kasa sie zwroci jak zaczne troszke cwiczyc. tak sie zlozylo ze rodzice byli przeciwni ale jednak dopiero po takim czasie mam konsultacje 7 pazdziernika w akademii medycznej Gdansk. i teraz moje pytanie opercja pewnie bedzie w tym roku a chcialbym sie dowiedziec po jakim czasie, jakie cwiczenia mozna wykonywac na silowni wiecie nie zeby byc jakims kwadratem tak cwiczyc ale no zeby fajnie to juz wygladalo a do tego czy mozna brac odzywki gainer, bialko itp bo bardzo chudy jestem 55 kg  wiec chcialbym po operacji przytyc i pocwiczyc mozecie cos tu opisac? moze na waszych dosw z gory dzieki   Duży uśmiech 

wjotek111
Newbie
*

Reputacja: +2/-2

« Odpowiedz #5 : Sierpień 29, 2013, 10:09:48 »

Witaj Lampard17

Co do pierwszego zdania - uważam wręcz przeciwnie. Zawsze mając fajnie wyrzeźbione mięśnie będziesz wyglądał lepiej, niezależnie od tego czy masz PE, czy nie. Wiem po sobie. Ćwiczę dopiero pół roku, ale efekty są już naprawdę zadowalające. Wyglądam o niebo lepiej w koszulce i bez niej. Wcześniej ubrania na mnie strasznie wisiały, koszulka na klacie układała się tak płasko, jakby mi ktoś żelazkiem wygładzał. Teraz nabrałem trochę masy mięsniowej, m.in. na klatce piersiowej i jest o wiele lepiej. Jedyny minus jest taki, że może być widoczny tzw. "efekt cycków  Chichot ". Chodzi o to, że jeśli założysz koszulkę, to może trochę to tak wyglądać, jakbyś miał owe piersi, gdyż środek klaty w dalszym ciągu jest sporo cofnięty. Sporo osób mówiło mi, że ćwicząc klatkę tylko pogorszę sprawę -że dziura będzie wizualnie jeszcze bardziej widoczna. Ja jednak uważam zupełnie inaczej i czuję się o wiele lepiej niż parę miesięcy temu.

Co do "pakowania" po operacji, to ciężko określić konkretny moment. Lekarze mówią, że trzeba odczekać z 5-6 miesięcy. Ale myślę, że sporo też zależy od indywidualnego procesu rekonwalescencji. Jeden po 4 miesiącach już zacznie powolutku coś tam podnosić, inny będzie jeszcze miał opory psychiczne lub dyskomfort fizyczny.  Na pewno trzeba do tego podejść ostrożnie i bardzo uważnie stopniować ciężary.
Najgorsze oczywiście będą ćwiczenia złożone, angażujące mięsnię pleców, klatki. Na upartego bicepsy można by próbować  ruszać nawet trochę wcześniej. Np. uginanie ramion ze sztangielkami w oparciu o kolano. Technika bardzo ważna, aby nie przenosić ciężaru na środek klaty.

Co do gainera i innych supli - powiem Ci to, co mnie mówili jak zaczynałem ćwiczyć. Suple to tylko mały dodatek. Najwazniejsza jest ścisła i dobrze dobrana dieta oraz systematyczność i dobra technika na treningach.
Gainer oczywiście możesz brać, aczkolwiek powinieneś go traktować tylko i wyłącznie jako "uzupełniacz" kalorii. Jeśli jesteś ektomorfikiem i bardzo ciężko Ci wrzucić te 4-5 tysięcy kalorii, to możesz sobie wypić takiego shake'a po treningu. Jednak na pewno nie możesz się na nim głównie opierać, gdyż bardzo łatwo można "zalać" się tłuszczem.

Powinieneś skupić się na kilku podstawowych rzeczach:
-białka z: ryb, kurczaka,indyka, jaj, w ostateczności z nabiału
- węglowodany z :ryżu brązowego, makaronu pełnoziarnistego, płatków owsianych, czasami z ziemniaków
- tłuszcze z: tłustych ryb - świeżych jak i wędzonych, oliwa z oliwek, pestki dyni, orzechy itd.

Możesz spróbowac ewentualnie KREATYNY, gdyż jest zupełnie nieszkodliwa.
Lampard17
Newbie
*

« Odpowiedz #6 : Sierpień 30, 2013, 01:16:33 »

Wielkie dzieki za odpowiedz. myslalem wlasnie o dobrej diecie tez moj kolega z klasy sie na tym zna jezdzi na zawody itp ale z niego to kwadrat to mi sie w ogole nie podoba Język to jeszcze bardzo dluga droga zanim zaczne cwiczyc a nawet pewnie moge zrezygnowac tak jak mowisz opor psyhiczny zapadneicie klatki i w ogole w najblizszych dniach postaram sie wrzucic nowe zdjecia pe mam  ja mysle ze nawet duze lekka asymetria ale mysle ze mala. a pozatym nie chcialem tez cwiczyc przed zabiegiem bo myslalem ze moze miesnie sie utwardza czy cos i bedzie gorzej plytke wsadzic^^. a ty wjotek  decydujesz sie na zrobienie cos ze swoim PE?

wjotek111
Newbie
*

« Odpowiedz #7 : Sierpień 30, 2013, 05:31:08 »

Jak najbardziej. Za 5 dni mnie kroją  Mrugnięcie
Lampard17
Newbie
*

« Odpowiedz #8 : Sierpień 30, 2013, 06:58:39 »

o hehe to niezly strzal;p a gdzie dokladnie ty juz operacja a ja dopiero za miesiac wizyta; p

wjotek111
Newbie
*

« Odpowiedz #9 : Sierpień 30, 2013, 08:48:27 »

Jak zaczniesz już załatwiac wszelkie formalności, to już zleci szybko.

Kraków, Szpital JPII
matysgozdek
Newbie
*

Reputacja: +1/-0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Sierpień 30, 2013, 09:25:33 »

W tym temacie nauczony swoimi błędami mam dla Was kilka wskazówek Uśmiech

Polecam przed operacją (możliwie jak najwcześniej) solidne ćwiczenia korekcyjne/rozciągające/wzmacniające na kręgosłup i plecy. Będziecie leżeć przez parę dni plackiem prawie nic nie robiąc a do tego naszpikowani przeciwbólowymi nawet nie poczujecie jak zastają się mięśnie od leżenia. W szpitalu nikt nie zrobi masażu itp. a na morfinie czy ketonalu wszystko wydaje się ok.

Po powrocie do domu nie brałem przeciwbólowych i tam gdzie miałem odleżane mięśnie, w szczególności okolice stabilizatora płytki, miałem potwornie palący ból, który uaktywniał się przy dłuższym leżeniu. Jak chodziłem wszystko było w miarę dobrze. Po solidnym rozmasowaniu przeszło jak ręką odjął, więc taka moja rada wzmacniajcie przed operacją a po dobrze jak znajdziecie kogoś kto rozklepie te sztywne mięśnie Uśmiech

Klatka szewska, operowany 01.08.2013 w Krakowie (Ravitch+Nuss 1 płytka)
kangur
Newbie
*

Reputacja: +27/-7

« Odpowiedz #11 : Sierpień 30, 2013, 10:14:41 »

Mnie tam w Krakowie chętnie masowano spirytusem.

Ravitch + Nuss Kraków Szpital im. JP2
włożenie 2012 czerwiec / wyjęcie 2014 lipiec
Konsultacje, treningi, żywienie - przed / po operacji -> priv.
wjotek111
Newbie
*

« Odpowiedz #12 : Sierpień 31, 2013, 12:35:20 »

Poproszę jakąś pielęgniarkę o pomoc  Duży uśmiech
Lampard17
Newbie
*

« Odpowiedz #13 : Sierpień 31, 2013, 12:32:54 »

Chichot moze troche sie porozciągam czy chodzi o silownie bardziej ?

marcela
Newbie
*

Reputacja: +0/-0

« Odpowiedz #14 : Marzec 14, 2015, 07:38:11 »

Oprócz rozciągania klatki, polecam wzmocnić nogi i ręce, ręce do wstawania na drabince, a nogi do kucania bo nie da rady się schylić.

Nuss 1 płytka, Poznań 06.03.2015r.
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
odkryj więcej tu - polecam przeczytać - agencja fotograficzna warszawa - ts2 space satellite - kalendarzyki