PECTUS.pl - Klatka Piersiowa Lejkowata, Klatka Piersiowa Kurza, Pectus Excavatum, Pectus Carrinatum
Luty 26, 2021, 10:07:27 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Reklama
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: nowa metoda bezoperacyjnej korekcji PE  (Przeczytany 57826 razy)
olbik
Administrator
Newbie

Reputacja: +1/-0

573363
Zobacz profil WWW
« : Sierpień 03, 2004, 08:45:15 »

Wkrotce napisze o nowej metodzie nieoperacyjnej korekcji pectus excavatum. Badania nad nia przeprowadzane sa w Niemczech. Jednak wywoluje ona nieco kontrowersji. Na razie tylko wspomne, ze ma cos wspolnego z... odkurzaczem Uśmiech
yanush
Administrator
Newbie

Reputacja: +9/-0

574546
« Odpowiedz #1 : Sierpień 03, 2004, 08:47:40 »

No nie do końca, analizowałem tą fotkę co mi pokazywałeś i chyba wiem jak to działa, ale najpierw wrzuć info to podyskutujemy.

PE, zoperowany metodą Nuss'a. Po wyjęciu płytki.
olbik
Administrator
Newbie

573363
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : Sierpień 06, 2004, 12:14:27 »

Dobra - obiecalem cos napisac o tej nowej metodzie, wiec zebralem sily i pisze Uśmiech

Wiekszosc informacji zdobylem ze strony pectusinfo.com, a konkretnie tego watku: http://www.pectusinfo.com/forum/viewthread.php?tid=1154 Ale pewnie nie wszyscy znaja angielski, wiec w skrocie przedstawie, o co chodzi.

Metoda jest wymyslona dopiero 2 lata temu, nie ma wiec dlugoterminowych wynikow i analiz, jak to wyglada na dluzsza mete. Jest strona niemiecka, ktora pokazuje, o co chodzi: http://www.trichterbrust.de/ (tu jest tlumaczenie tej strony przez Google na angielski: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&u=http://www.trichterbrust.de/&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.trichterbrust.de/%26hl%3Den%26lr%3D%26ie%3DUTF-8%26safe%3Doff) Sprzet w kazdym razie wyglada niepozornie Uśmiech

Ponoc tylko kilku lekarzy w Europie wykorzystalo jak dotad to cudo. Wyniki sa bardzo zachecajace - jednak pamietajmy, ze 2 lata to za malo, zeby mowic o konkretach.

Pompka uzywana jest poczatkowo 15 min. dziennie, pozniej do 3 lub wiecej godzin na dobe. Mostek zostaje "wyssany" na zewnatrz i w zaleznosci od wieku pacjenta  pozostaje tak przez kilka minut do kilku godzin, zanim sie znow nie zapadnie - niestety... Kilka godzin to za malo, zeby pozostal w nowej pozycji. Jednak po kilku miesiacach cierpliwego uzywania pompki to zapadanie powinno byc coraz mniejsze. Niejaki Dr Barch z niemieckiego szpitala 'Kinderchirurgie Jena' chwali sie, ze dotychczasowo na 100 pacjentow uzywajacych pompki 5 z nich ma juz normalna klatke, a u pozostalych wada zmniejszyla sie.

Tak to wyglada w praktyce:

Tworcy zachwalaja ja dlatego, ze w przeciwienstwie do metod operacyjnych nie ma takiego bolu, bo nie ma operacji. Mostek jest wypychany powoli, stopniowo - nie ma rowniez problemow z belka w srodku, ktora moze miec swoje "humory". Cisnienie, jakie wytwarza pompka jest tylko niewiele wieksze od tego, jakie panuje w srodku klatki. Pacjenci nie odnotowuja wiekszego bolu. Tyle, ze w przeciwienstwie do operacji, na efekty trzeba czekac baaardzo dlugo. No i wymaga to sumiennosci i dyscypliny, zeby nie zapominac o tym uzywaniu. Podczas korzystania z tego sprzetu moga pojawic sie zaczerwienienia skory, badz w zadkich przypadkach jakies powazniejsze urazy, ale to zadkosc.

Znalazlem jeszcze jeden ciekawy dokument: http://www.springer.at/periodicals/article_pdf/xxxxxxxxx116xxxxxx349109_1.pdf
Oczywiscie po angielsku Uśmiech Wiec w skrocie - okazuje sie, ze ta pompka moze miec zastosowanie rowniez w Nussie. Eksperymentalnie na 18 dzieciakach, na ktorych mial byc zrobiony Nuss, w trakcie operacji ta pompka wypchneli mostek na minute - dwie. To pozwolilo na bezpieczniejsze operowanie, bo na belke bylo przygotowane juz miejsce.

W drugim artykule na tej stronie robia male podsumowanie wynikow tej metody. 60 pacjentow srednio przez 9 miesiecy stosowalo pompke srednio przez 1.5 godziny dziennie. Zawsze mostek podnosil sie na minute - dwie i wracal do domu Uśmiech. Po miesiacu stosowania byl wyprostowany na stale o 1 cm. Po 5 miesiacach dolek nie powrocil juz nigdy u 12 pacjentow (tzn do momentu, gdy pisali tamten artykul - nie wiadomo, jak dzis).

Tak jak pisalem wczesniej, nie ma jeszcze dlugoletnich obserwacji. Byc moze wada powraca wszystkim i tak, byc moze nie. Czas pokaze.

Gdyby kogos to interesowalo, to pompka jest do kupienia (nie znam ceny), ale wczesniej trzeba miec zaopiniowana zgode lekarzy  z Niemiec.

Pozdrawiam i czekam na dyskusje Chichot
Olbik
olbik
Administrator
Newbie

573363
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : Sierpień 06, 2004, 12:17:34 »

Aha - powyzszy post nie nalezy traktowac jak slowo ostateczne i decydujace - zaden ze mnie lekarz specjalista, po prostu dziele sie tym, co sam znalazlem Uśmiech

Olbik
yanush
Administrator
Newbie

574546
« Odpowiedz #4 : Sierpień 06, 2004, 12:31:14 »

Myślałem wcześniej, że przedstawisz ten dziwny pancerz zakładany na klate co kiedys pokazywałeś. Jakbyś znalazł fotke tamtego to wrzuć.

A jeśli chodzi o pompke. Ciekawe jakie tu jest znaczenie wieku pacjenta. Np. teraz po Nusie, czy można sobie dopompować klatke troche do równości, bo niewiele mi brakuje 1-1.5 cm. No został mi jeszcze rok z małym kawałkiem do wyjęcia to może do tej pory przetesują dokładniej ten sprzęt Uśmiech

olbik
Administrator
Newbie

573363
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : Sierpień 06, 2004, 12:38:02 »

Cytat: "yanush"
Myślałem wcześniej, że przedstawisz ten dziwny pancerz zakładany na klate co kiedys pokazywałeś. Jakbyś znalazł fotke tamtego to wrzuć.

hmm, musze pogrzebac w archiwum

A jeśli chodzi o pompke. Ciekawe jakie tu jest znaczenie wieku pacjenta.

ten raport, o ktorym pisalem na koncu, dotyczyl pacjentow w wieku od 6 lat do 35, wiec spokojnie sie lapiesz Mrugnięcie

Np. teraz po Nusie, czy można sobie dopompować klatke troche do równości, bo niewiele mi brakuje 1-1.5 cm. No został mi jeszcze rok z małym kawałkiem do wyjęcia to może do tej pory przetesują dokładniej ten sprzęt Uśmiech

Znajac europejskie ceny, to pewnie zacznij myslec, jakby tu samemu zmajstrowac taka pompke Uśmiech Rower wyszedl ci bardzo fajnie Mrugnięcie

Olbik
wats
Newbie
*

Reputacja: +0/-0

3036830
« Odpowiedz #6 : Sierpień 06, 2004, 01:23:07 »

Olbik kawal dobrej roboty. Niestety u nas w Polsce zanim to bedzie powszechnie dostepne to minie kilka lat. Jednak to juz jakis postep w tej dziedzinie.

eszcze żaden pies nie obsikał jadącego samochodu.
zip
Gość
« Odpowiedz #7 : Sierpień 06, 2004, 10:46:26 »

jeśli w Polsce chcieliby przetestować to zgłaszam się na ochotnika  Spoko
Adrian_listek
Global Moderator
Newbie

Reputacja: +4/-4

9115117
« Odpowiedz #8 : Sierpień 06, 2004, 03:03:37 »

ja tam moge takim czyms pompowac Chichot moze biceps mi jeszce urosnie od pompowania  Uśmiech

E 19 lat
Jazon
Newbie
*

« Odpowiedz #9 : Sierpień 06, 2004, 10:21:17 »

Kurde Janusz Ty ta plytke 2 lata bedziesz nosil ? Mi ja kazali trzymac roczek i dowidzenia, maja mi ja wyjac w lutym. Hehe wyeksponuje ja na jakims honorowym miejscu  :wink:

eden jest rozkaz: BEZ LITOŚCI!!!”   
W kamienie wreszcie zmieńmy serca
Niechaj umarłym Bóg zazdrości
Niech stokroć kona nasz morderca!!.
yanush
Administrator
Newbie

574546
« Odpowiedz #10 : Sierpień 06, 2004, 10:43:44 »

Z tego co wiem:
1) Do 20 roku życia - nosi się rok.
2) Powyżej - 2 lata.

olbik
Administrator
Newbie

573363
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : Sierpień 16, 2004, 08:58:57 »

Udalo mi sie zdobyc jeszcze jedna garsc informacji.

Ponizej sa wyniki stosowania pompki przez 53-letniego mezczyzne przez ok. 5 miesiecy.

Pierwsze zdjecie - zaraz po zdjeciu pompki
Drugie - po 14 godzinach
Trzecie - po 96 godzinach

Z tego co wiem, pompka jest narazie do kupienia tylko w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Pozdrawiam,
Olbik
Adrian_listek
Global Moderator
Newbie

Reputacja: +4/-4

9115117
« Odpowiedz #12 : Sierpień 16, 2004, 04:26:34 »

dobra to kto jedzie kupic wszystkim Chichot sponsorem bedzie olbik i bedziemy se wszyscy pompowac Chichot dobra zartuje ale tak na serio to z checia bym kupil takie cos napewno by pomogło

E 19 lat
Spokojny

4920425
« Odpowiedz #13 : Sierpień 27, 2004, 03:17:10 »

tez mi sie wydaje, ze to moglby byc dobry pomysł Uśmiech

ogodzić  się ze swoim PE
Ciekawski
Gość
« Odpowiedz #14 : Sierpień 27, 2004, 11:08:18 »

...a ja jestem ciekawy jaka zapadlosc mial ten 53-letni mezczyzna przed pieciomiesieczna kuracja... pozdrawiam...
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
sztukateria - kliknij aby przeczytać - agencja fotograficzna warszawa - market analysis - zestawy delikatesowe wr